Silicone sealants, construction and industrial chemistryWelcome to our new website.
The new presentation is designed
to introduce our current as well as future customers
to our products and services.


ABOUT COMPANY
      
Our company manufactures and offers construction and industrial chemistry products, especially those based on silicones. The name LUKOPREN stands for a well-known brand that provides time-tested quality in the area of single and double-component silicone sealants and rubbers. Of similar quality are also our silicone hydrophobizing preparations known by the name LUKOFOB and designed for construction application as well as silicone resins LUKOSIL that have an unmatched position in industrial paints, electrotechnology and mechanical engineering.

Lučební závody a.s. Kolín pursue the development of new products that are comparable and – in some aspects – even better than imported products. Therefore, we can pride ourselves on products such as SILICOAT, a single-component silicone sealant for the surface finish of roofs previously sprayed with insulating PUR foam.

Another highly successful product from our portfolio is SYNHYDRID, a non-selective reduction agent designed especially for organic chemistry applications. This product is exported worldwide. The only equivalent product of comparable use and quality is manufactured by a certain US-based company.

It is our goal to be a reliable partner for our customers and business counterparts and to provide them with quality products and services. We strictly observe a quality management system introduced in 1999. We also hold a certificate according to ISO 9001:2008 and ISO 14001: 2004.
Odborný časopis pro elektrotechniku ELEKTRO otiskl naše články popisující možnosti použití silikonů v této oblasti, k tématu jsme se vrátili hned dvakrát.
Zalévací a pouzdřící silikonové materiály obecně jsme popsali zde: Silikonové tmely a kaučuky v ele ...
Pro časopis DPS Elektronika od A do Z jsme psali náš další článek o aplikaci silikonů v elektrotechnice.Třeba zaujme i Vás...
Celý článek je k dispozici zde: Aplikace silikonů v elektrotechnice
Pro čtenáře navštěvující portál www.volty.cz jsme sepsali pár informací o našem kaučuku se zvýšenou tepelnou vodivostí
Celý článek naleznete pod odkazem Pouzdřící tepelně vodivý materiál Lukopren N 6681
V měsíci dubnu jsme pro časopis Stavebnictví a Interiér napsali článek se zaměřením na použití našich dvousložkových kaučuků Lukopren N při výrobě nových a restaurování starých štukatérských prvků. Pokud máte sami k dispozici fotografie zaměřené na tuto tématiku, budeme rádi, pokud se jimi pochlubíte.
Odkaz na článek: • Lukoprenové formy ve štukatérství